váratlan és alattomos következmények
Mindannyian örömmel nézzük a lovainkat a pihenőkarámban, mikor jókedvűen játszanak, ugrálnak, bakolnak vagy vágtáznak. Azt már sokkal kevesebb örömmel nézzük, mikor nem sikerül időben lelassulniuk és díjnyertes western lovakat meghazudtoló slide-dal állnak meg a karám szélénél vagy ne adj’ isten el is esnek a sárban.
A következő rövid összefoglalóban arról olvashatnak, hogy mik azok a csendes következmények, amelyek egy-egy olyan csúszást vagy esést követhetnek, amelyekről nem is gondolnánk, hogy hónapokkal később hatással lehetnek lovaink mindennapi életére.
Megtörténik a baj – elcsúszott vagy elesett a ló
Minden bizonnyal sokan megtapasztaltuk, milyen érzés az, amikor látjuk, hogy lovunk menthetetlenül el fog esni. Aggódva tekintjük, tapogatjuk végig őket, mikor felálltak, hogy nincsen-e nagy sérülés, azonnali duzzanat vagy bármi egyéb jel, ami arra utalna, hogy súlyos következménye lett az esésnek. Hasonló érzés, mikor azt látjuk, hogy csúszik-csúszik a ló és vajon elesik-e.
Az esetek nagy részében szerencsére nem történik azonnali és nagyon súlyos következmény, azon kívül, hogy egy-két apró horzsolást kenegetni kell hámosító krémmel és egy-két napig érezhető, hogy olyan, mintha izomláza lenne a lónak. Ez utóbbi amiatt van, hogy a csúszás és esés során bekövetkező hirtelen mozdulatok megrándítják a legkisebb izomcsoportokat is, ami kényelmetlenséget okoz a teljes testben. Egy hét vagy 10 nap múlva azonban már általában nem is emlékszünk arra, hogy mi történt, zajlik tovább a mindennapi munka.
A másik lehetőség, hogy nem látjuk, hogy elesett vagy elcsúszott mondjuk a pihenőkarámban a ló, csak az apró sérüléseket látjuk és a kötött mozgást érzékeljük.
Valahogyan nem az igazi ez a ló
Másfél, vagy akár három hónappal az eset után, már nem is gondol a tulajdonos arra, hogy az a régi esés vagy csúszás befolyásolhatja a ló mozgását.
Nagyon enyhe, de mégis érezhető aszimmetriák kezdenek látszódni az izomzaton, illetve a mozgásban is érezhetővé válik, hogy csökken a teljesítmény, a hátsó lábakat nem megfelelően használja az állat, illetve a háton is érezhetővé válnak érzékeny, esetleg fájdalmas területek.
Mi történhetett?
Mikor megtörténik a csúszás vagy az esés, akkor a ló testtartásért felelős izmait váratlanul nagy behatás éri. Amennyiben a ló nincsen az orra hegyétől a farokrépa végéig átdolgozva minden nap tudatosan, akkor ez a traumás behatás a kis izmok tartós kötöttségéhez vezethet.
Amíg a nagyobb mozgásokért felelős izmok kötöttsége többnyire kilazul az alap jármódokban történő átmozgatás során, addig a medence és a keresztcsonti terület tartásáért felelős, kisebb, kötött izomcsoportok lazítása sajnos egy átlagos átmozgatás során elmarad. Ennek a területnek a kötöttsége a mozgás aszimmetriáját eredményezi, hosszú távon pedig a csípő-keresztcsonti és medencei terület fájdalmasságához vezethet. Ezek az egyenetlenségek, az esetek nagy részében csak alacsony jármódban (leginkább lépésben) láthatók, mivel magasabb jármódban, a mozgásért felelős (lokomotoros) izmok mozgása el fogja fedni ezeket a nagyon finom eltéréseket. Annak ellenére, hogy valójában sántaság nem észlelhető, mégis érezhetővé válik a ló csökkent teljesítménye.
Egy közel 400 lovat vizsgáló tanulmányban az alábbi enyhe tüneteket érezték a lovasok a lovaikon:
- Ugrólovak esetében: nehezebben fordult egyik kézen, nehezen teljesítette az összetett ugrásokat;
- Díjlovak esetében: nem támaszkodott egyenletesen, nehézségei voltak a hosszan tartó ügető munkában, oldalmozgásokat nehezen végezte;
- Ügetők esetében: kissé nehezebb fordulókat tapasztaltak, egyenetlen szárterheléssel és kissé ferde fejtartással.
Mit tehetünk, ha ezeket az enyhe, de érezhető tüneteket tapasztaljuk lovunkon?
A krónikus vagy visszatérő, nem könnyen diagnosztizálható, vagy a hagyományos állatorvosi ellátásra nem reagáló mozgásszervi tünetek azt jelezhetik, hogy manuálterápiás felmérésre és gondozásra lehet szüksége a lónak.
A fentebb említett, közel 400 lovat vizsgáló tanulmány eredményei alapján az oszteopátiás gondozás, átlagosan a csípő-keresztcsonti-, háti- és nyaki- problémákkal terhelt lovak 80%-ának oldotta kötöttségeit és fájdalmait.
Az oszteopátiás gondozás alkalmával a csípő-keresztcsonti és a belső medencei izomcsoportok kötöttségeinek oldása és a medence mozgatásáért felelős reflexek kiváltása a terület fájdalmasságának és érzékenységének csökkenését eredményezi. A gondozás során nemcsak a hátsó testfél manipulációja bír jelentőséggel, hanem a teljes testen végig húzódó pólyarendszerek lazítása is kulcsfontosságú.
A változáshoz idő kell!
Egyetlen manuálterápiás gondozás nem fog minden problémát és azonnal megoldani. A rég óta fennálló fájdalmak enyhüléséhez hosszabb időre és többszöri gondozásra lehet szükség, de a testtartásért felelős izomcsoportok kötöttségének oldása szinte azonnal csökkenti a kényelmetlen testérzetet, ami már a gondozás alatt is láthatóvá és érezhetővé válik az lovon.
Források
- Thorensen A., N.: Case Reports: Effect of osteopathic manipulations on performance in 374 horses with suspected sacroiliac and/or hip joint dysfunction and back pain: 2006 –2007. January 2009. Zeitschrift für Ganzheitliche Tiermedizin 4/2009:128-135
- Haussler KK. Equine Manual Therapies in Sport Horse Practice. Vet Clin North Am Equine Pract. 2018 Aug;34(2):375-389. doi: 10.1016/j.cveq.2018.04.005. Epub 2018 May 29. PMID: 29857966.
- Janosi K., K.: Osteopathic manual treatment (OMT) as a complementary treatment in the rehabilitation of a senior hobby horse with suspected chronic sacroiliac joint region injury. Thesis 2023., London College of Animal Osteopathy