A fájdalom objektív felmérése

Lehetséges?

IGEN! Nézzük, hogyan!

Nézőpontváltás

A lovak „nem megfelelő viselkedése” sajnos normalizálódott a mai lovas társadalomban. Ha felismerjük, hogy ezeket a viselkedési formákat számos esetben a fájdalom okozza és azt, hogy valójában a fájdalom okait szükséges kezelnünk, akkor a problémák megszűnhetnek, a lovaink egészségesebbek, kiegyensúlyozottabbak, és együttműködőbbek lesznek. A fájdalom időben történő felismerése elengedhetetlen feltétele ennek.
A nyereg alatt nyújtott teljesítmény felmérésére szolgáló ellenőrzőlista segítségével végre egy olyan eszköz van a kezünkben, amellyel folyamatosan figyelemmel tudjuk kísérni lovaink állapotát.

A fájdalom

  • a ló teljesítményének minden aspektusára hatással van,
  • nem csak és nem mindig sántaság formájában jelenik meg.

Tudományos háttér

Hosszú évek tudományos felméréseinek és az adatok statisztikai értékelésének eredménye segítségével dr. Sue Dyson elismert lógyógyász és kutató, kialakította a lovak nyereg alatt tanúsított, fájdalommal kapcsolatos viselkedésének objektív felmérésére szolgáló listát, ezt a külföldi szakirodalomban „Ridden Horse Pain Ethogram”-nak (RHPE) nevezik.

A fájdalomhoz köthető viselkedési formák

A nyereg alatti teljesítmény felmérésére szolgáló lista 24, a fájdalommal kapcsolatos viselkedési formát vizsgál. A 24 viselkedési forma közül legalább 8 vagy több jelenléte mozgásszervi fájdalom jelenlétét jelzi. Egyes sánta lovaknál 8/24-nél kevesebb pontszám is előfordulhat, ugyanakkor egyes nem sánta lovak esetében is előfordulhat 8/24-nél magasabb pontszám.

Minden egyes viselkedésnek számos oka lehet. Az ellenőrző lista összesített pontszáma a fontos! Még ha a 8/24-es küszöbértéket nem is éri el a pontszám, de a 6 vagy annál magasabb értéknek figyelmeztetnie kell a lovast, hogy probléma lehet.

Ha egy lovat hosszabb időn keresztül és rendszeresen figyelemmel kísérünk, akkor az emelkedő pontszámok azt jelzik, hogy a lónak valószínűleg mozgásszervi problémája van.

A felmérés menete

A felmérés során egy célzottan kialakított, egyszerű díjlovas program lovaglása javasolt, amelyet szintén dr. Dyson dolgozott ki.

A szakirodalmi adatok felhasználásával készített segédletet és ellenőrző listát itt találjátok.

A bejegyzést teljes egészében dr. Sue Dyson szakirodalmi cikkei alapján készítettem.

Források

Dyson, S., 2022. The Ridden Horse Pain Ethogram. Equine Veterinary Education 34, 372–380.
Dyson, S., Thomson, K., Quiney, L., Bondi, A. and Ellis, A.D. (2020), Can veterinarians reliably apply a whole horse ridden ethogram to differentiate nonlame and lame horses based on live horse assessment of behaviour?. Equine Vet Educ, 32: 112-120.
Dyson, S., Berger, J.M., Ellis, A.D., Mullard, J., 2018. Behavioral observations and comparisons of nonlame horses and lame horses before and after resolution of lameness by diagnostic analgesia. Journal of Veterinary Behavior 26, 64–70.